Divná komunikační doba a jedno předsevzetí

February 2, 2018

 

Už jste někdy nechali na fb, v messengeru nebo v e-mailu nějakou zprávu bez odpovědi, i když jste věděli, že správné je na ni odpovědět?

 

Já jo. A ne jednou. Nějakou dobu jsem to nosila v hlavě („Ježiš, dyť já ještě neodpověděla...“) a možná jsem měla i výčitky, ale ne dost velké, abych nakonec na zprávu odpověděla. Po čase to vyšumělo a život šel dál.

 

Ale až teď, kdy se v rámci svého byznysu snažím spojit s lidmi, se kterými bych ráda spolupracovala, si uvědomuji, jak je neodpovídání neslušné a smutné, jelikož jsem se ocitla na druhé straně a jsem to já, kdo někdy marně čeká na odpověď, navíc ve věci, která je pro mě velmi důležitá.

 

Dnešní komunikační doba je divná. Asi nikdo z nás by si to nedovolil v komunikaci z očí do očí – neodpovědět druhému na otázku, otočit se a odejít. Ale když jsme schovaní za profilovou fotkou a koukáme do obrazovky počítače, prosté neodpovědět se stává mocným nástrojem, jak pohodlně ukončit jakoukoli komunikaci.

 

Horší je, když tím, kdo marně čeká na odpověď, jsme my sami.

 

Proč neodpovídá? A mozek začíná vymýšlet za druhého výmluvy. E-mail spadl do spamu, neměl zatím čas ….

 

Ale není to ani tak ani jinak. Člověk na druhé straně jednoduše nechce odpovědět. Buď mu nejsme sympatičtí nebo by nás jeho odpověď nepotěšila. Byla by negativní. Nechce se mnou spolupracovat. Moje značka se mu nelíbí....

 

Ale každý z nás, kdo tímto způsobem ukončuje komunikaci, by si měl uvědomit, že na druhé straně je člověk, který čeká na odpověď, a že chce slyšet třeba i tu negativní, jelikož i od té se může odpíchnout a jít dál. Ale žádná odpověď v lidech vytváří falešné naděje. Protože i když podvědomě tušíme, co mlčení znamená, naděje umírá poslední. Alespoň mně vždycky nějakou dobu vydrží.

 

 

V duchu hesla „Chovej se k lidem tak, jak chceš, aby se chovali oni k tobě“ jsem se na začátku roku rozhodla, že budu lidem vždy na jejich zprávy odpovídat. Už nějakou dobu to praktikuji a je to osvobozující. Už jsem takto musela poslat pár nepříjemných a negativních odpovědí, to se pak člověk bojí nějakého hejtování z druhé strany, ale překvapivě když už na to lidé reagují, tak velmi pozitivně a váží si mé odpovědi. Někdy to přináší vtipné, možná i trapné situace, např. když někomu dáte na Tinderu omylem superlike (jo, stává se to :-)) a ten dotyčný zrovna napíše. Dřív bych to nechala bez odpovědi, ale teď musím plnit své předsevzetí a reagovat. 

 

Nicméně já stále u některých marně čekám na odpověď. Tak třeba si přečtou tento článek a konečně odpoví. Asi negativně :-).

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Recent Posts

December 17, 2018

August 30, 2017

Please reload

Follow Us

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon