Mých 6 fuck-upů aneb co se na začátku nepovedlo

January 12, 2018

Minulé léto jsem se po hlavě vrhla do podnikání v oblasti fashion průmyslu bez jakýchkoli znalostí, a tak není divu, že se začátek neobešel bez několika fuck-upů. Některé z nich vám dnes prozradím.

 

1. Nákup látek

 

Můj první nákup látek byl impulzivní a nepromyšlený. Stála jsem v obchodě s látkami a ze všech stran na mě koukaly všechny možné vzory a já nevěděla, kterou látku vybrat. Navíc jsem ve většině případech neměla nejmenší představu, co z té které látky budu šít. Chtěla jsem vyzkoušet všechny, takže jsem koupila spoustu druhů, ale zároveň od každé látky bylo poměrně málo metrů. Od každého modelu jsem mohla nechat ušít jen pár kusů. Dnes už nakupuji s větším rozmyslem, dopředu vím, co z konkrétní látky chci šít a kolik ji budu potřebovat na ten který model.

 

2. Tvorba střihů

 

Žádnou oděvní školu jsem nestudovala a o tvorbě střihů jsem neměla vůbec ponětí. První střihy vznikaly většinou v rámci kurzu šití, na který jsem chodila a kde jsem střihy vytvářela s pomocí mých lektorů. Postupně jsem zjišťovala, jak na to a dnes už spoustu střihů dokážu vytvořit sama doma. Někdy stačí mít jeden střih a z něj už se malou změnou dá vytvořit něco úplné nového.

 

3. Nekvalitní fotky na e-shopu

 

První focení. V rámci šetření nákladů jsem oslovila kamarádku, jestli by na sobě nechtěla vyfotit mé modely. Souhlasila a dokonce měla další kamarádku, která by vše nafotila. Nebyla to sice profi fotografka, ale jelikož jsem se snažila mít náklady co nejnižší, tak jsem nabídku přijala. Focení proběhlo dobře a já jsem jen zírala, jak byly holky sehrané. Bohužel když mi do mailu přišly hotové fotky, byla jsem zklamaná jejich nízkou kvalitou. Pro e-shop byly nepoužitelné. Já už jsem však byla ve skluzu a potřebovala jsem následující den spustit e-shop. Nezbývalo, než ho spustit s těmito fotkami. Zároveň jsem se narychlo snažila domluvit nové focení u profi fotografa. Prvních 14 dní byl tedy můj e-shop bez pořádných fotek, což mohlo leckoho odradit.

 

 

 

4. Platební metody na e-shopu

 

E-shop už běžel, ale objevil se zádrhel s nastavením platebních metod. K tvorbě webu jsem využila již hotové šablony, která byla nádherná, ale nešlo mi dlouhou dobu nastavit možnost placení kartou. Bylo možné platit buď přes PayPal nebo hotově při osobním předání, ale přece jen platba kartou je nejpoužívanější metodou. Její nastavení ale bylo neuvěřitelně složité. Dnes už je naštěstí i tento problém vyřešen.

 

5. Letní kolekce v půlce srpna

 

První kolekci jsem plánovala na začátek léta 2017. Některé věci ale trvaly déle, než jsem očekávala, navíc začalo být hezké počasí a člověk zlenivěl a chtěl trávit svůj volný času venku. Nesplnila jsem tak svůj cíl otevřít e-shop do 8. července. Ani druhé datum 20. července jsem nestihla. A ani třetí datum 8. srpna jsem nedala. E-shop se mi podařilo spustit až 10. srpna. Navíc některé modely se objevily ještě později. Takže letní kolekce spatřila světlo světa na konci léta. Perfektní. Naštěstí se přece jen něco prodalo.

 

 

6. Volba švadlen

 

Asi nejhorší fuck-up, který mě hodně zdržel, byla první volba švadlen. Vyžadovala jsem velkou preciznost, ale zároveň jsem své věci nechala šít švadleny, které měly sice dlouholeté zkušenosti, ale byly to amatérské švadleny. Existovalo hodně detailů, o kterých jsem věděla, jak se mají dělat, ale ony to nedělaly dobře. Nechci je tu nijak hanit, určitě dělaly to nejlepší, co uměly, ale bohužel já jsem byla z každého šití nervózní a měla jsem strach, jak to dopadne. Důvěra se snižovala, až jsem musela spolupráci ukončit, ač jsem v tu chvíli neměla náhradu. Naštěstí dnes už mám dvě nové švadleny, které si nemůžu vynachválit.

 

Věcí, které se mi nepodařily, nebo se mi ještě dnes nedaří, je více. A do budoucna mě určitě čeká několik dalších přešlapů, jelikož bez těch se žádné podnikání neobejde. Každý takový dílčí neúspěch je třeba brát jako součást budoucího úspěchu. Důležité je se z chyb poučit, jít dál a dělat věci lépe. Hlavně se nevzdávat.

 

A kde nejlépe uvidíte, že jsem své fuck-upy překonala? Samozřejmě v mém e-shopu.

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Recent Posts

December 17, 2018

August 30, 2017

Please reload

Follow Us

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon