Kde se vzaly ty bláznivé látky?

September 22, 2017

 

Látky s africkými vzory, ve světě nazývané „wax“ (vosk), už zasáhli celý evropský kontinent na západ od nás. Odkud pocházejí? Vyrábějí se v Africe?

 

Původ látek hledejme v Indonézii, kde se anglickým a holandským kolonizátorům zalíbily jávské batiky, které si s sebou odvezli zpět do Evropy. Holanďané dále zdokonalili způsob výroby a následně začali s těmito látkami v 19. století obchodovat ve svých afrických koloniích.

 

Díky obchodu v afrických koloniích získaly látky svůj jedinečný design. Mnoho motivů je Afrikou a africkou kulturou inspirováno a některé motivy jsou dodnes v Africe spojovány s významnými životními událostmi.

 

Ač si většina lidí myslí, že jsou látky vyráběny přímo v Africe, v naprosté většině případů tomu tak není. Největším výrobcem „afrických látek“ je stále Holandsko. Holandské látky si také drží nejvyšší kvalitu. Téměř všechny látky, se kterými pracuji, pochází právě z Holandska.

 

Výrobu ale nalezneme také ve Velké Británii nebo v Číně. V Africe poté najdeme výrobu v Ghaně nebo v Pobřeží Slonoviny. Ovšem i pokud se ocitnete v Africe a nakoupíte na tamních trzích látku s africkým vzorem, nemáte jistotu, že zrovna tato látka pochází z Afriky.

 

Jedná se o 100 % bavlněné látky. Nanášení barev na látku se provádí pomocí horkého vosku (odsud pochází název látek).

 

Na závěr je třeba zdůraznit, že cílem značky Be Africaine není vytvářet v zákaznicích pocit, že koupí oblečení pomáhají někomu v Africe a že šiju z látek vyrobených v Africe. Většina látek, se kterými pracuji, pochází z Holandska. Vedle „waxu“ jsou však i látky, které jsou skutečně v Africe vyrobeny a já doufám, že časem vám budu moct představit a nabídnout i tyto látky.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Recent Posts

December 17, 2018

August 30, 2017

Please reload

Follow Us

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon