3 tisíce. Hodně nebo málo?

September 7, 2017

Občas se setkávám s názorem, že oblečení Be Africaine je krásné ale drahé. Já na to vždy říkám, že drahé rozhodně není, to jen velké nadnárodní řetězce nás naučily, že tričko může stát 150,-.

 

Jestli jsou 3 tisíce hodně nebo málo, záleží na příběhu, který se za daným oblečením skrývá.

 

Teď si můžete přečíst příběh šatů Anele, které na mém e-shopu stojí 2 990,-. Je to málo nebo hodně?

 

Pro látku jsem se vypravila do Francie. Cesta do Francie, ubytování, místní doprava, to vše něco stálo. A kromě peněz mě to stálo nějakou energii a čas.

 

Látka sama o sobě také nebyla zadarmo. Navíc je v ČR dost exkluzivní, jsem si jistá, že stejnou už tu nenajdete. I to má nějakou hodnotu. 

 

Když jsem látku přivezla domů, přemýšlela jsem, co z ní ušiju. Poté jsem musela vytvořit střih. Opět to zabralo nějakou energii a čas.

 

Aby šaty byly šatama, bylo třeba dokoupit knoflíky a výstuhový materiál do límce. Víte, kolik času zabere vybrat ten správný knoflík, když jich před sebou máte tisíce? To najednou zjistíte, že nejste tak rozhodní, jak jste si o sobě mysleli a prosluněné odpoledne strávíte v galanterii, zatímco ostatní se koupou v bazénu.

 

Pak je třeba ušít zkušební model, aby člověk viděl, že jeho nápad funguje nejen v hlavě, ale také ve skutečnosti. Ale i přesto, až při ušití z té konkrétní látky se uvidí, zda konkrétní model a látka jdou dohromady. Při prvním střihu do látky jsou to někdy nervy.

 

Následně předám střih švadleně, která ušije modely pro e-shop. A švadleně platím rozhodně víc, než platí nejmenované značky švadlenám v Bangladéši.

 

Nakonec je třeba model nafotit. Aby fotka prodávala, potřebujete někoho, kdo dobře vypadá a dobře zapózuje a samozřejmě šikovného fotografa. I to něco stojí.

 

Ještě produkt vložit na e-shopu, napsat k němu nějaký text, postovat a propagovat na sociálních sítích...a i to, ač se to nezdá a ač si někdo myslí, že je to jen hloupá internetová zábava, zabere spoustu času a energie. Zkuste si každý den vymyslet smysluplný post na fb :-).

 

A jelikož pracuji s lidma a ne vždy všichni fungují na sto procent, je občas třeba někoho popohánět (včetně mě samotné), shánět na poslední chvíli náhradu atd.

 

Abych si na konci mohla říct, že to všechno stálo za to a že má cenu to absolvovat znovu, musím vidět úsměv a radost v očích mých zákaznic, pak mám radost i já a motivuje mě to jít do toho znovu. Ale jsem také podnikatel a musím k ceně přidat marži a generovat zisk, abych si i já poté mohla plnit své sny a nebo třeba také zaplatit nájem a abych se mohla znovu vydat na tu dlouhou cestu od koupi látek až po předání finálního modelu spokojené zákaznici.

 

Přesná čísla jste se nedozvěděli, ale leccos se dá odvodit.

 

Sečteno podtrženo, za jedněma šatama se neskrývají jen náklady v podobě vložených peněz, jsou v tom lidské příběhy, spousta času a energie, nervy, pár slz, hodně úsměvů, spousta zavržených i realizovaných nápadů, nově navázaných partnerství a přátelství, jevení se nad krásnýma fotkama, pár pokažených věcí, několik špendlíků zapíchnutých v prstech, několik ztrát a zase nálezů motivace, pochybování nad sebou sama... 

 

Až si příště budete kupovat něco na sebe, zamyslete se prosím nad tím, co všechno asi musel konkrétní kousek absolvovat, než se dostal do vašich rukou, kdo a za jakých podmínek na něm pracoval, jakou radost nebo starost mu to přineslo. A zda finální cena odpovídá vynaloženým nákladům. A zda není lepší si koupit jedny šaty za tři tisíce, když je okolo nich hezký příběh a když vám budou sloužit dlouhou dobu, než šaty za pět set, které za půl roku můžete vyhodit a které ušil někdo, kdo si za výplatu nemůže koupit ani pořádné jídlo.

 

 Nekupujte šaty, kupujte příběh.

 

A teď se zeptám znovu: Jsou 3 tisíce za šaty hodně nebo málo?

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Recent Posts

December 17, 2018

August 30, 2017

Please reload

Follow Us

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon