umělecká :-)

17.12.2018

„Ahoj Péťo, neměla bys zájem účastnit se jako jeden z designérů módní přehlídky v Mánesu?“

Taková zpráva mi přišla na messengeru od kamarádky Niky ani ne měsíc před konáním přehlídky.

Dva dny na to už sedíme v kavárně s organizátorem akce a já jen váhám, zda někomu, koho neznám, dám peníze na zaplacení nákladů za organizaci. V duchu mého hesla „lepší litovat toho, co jsem udělala, než toho, co jsem neudělala“ jsme si plácli a přípravy se rozjely.

A brzy mi bylo jasné, že toho litovat nebudu. Pozvánku na akci mimo jiné přijalo několik velvyslanců a spoustu lidí z fashion průmyslu.

Jelikož jsem přehlídku neorganizovala, jediné, co jsem...

29.4.2018

S tou myšlenkou jsem si pohrávala už dříve. Nakonec jsem ji ale vždy zavrhla se slovy, že už jsem něco vybudovala a nebudu přece začínat znovu od začátku.

Ale pak, ve středu 25. 4. 2018 jsem se ráno vzbudila a ta myšlenka tu byla zase a mnohem silnější než kdy jindy. Byla jsem už víceméně rozhodnutá – změním název své značky.

Co mě k tomu vedlo?

SVOBODA

V životě mě dost věcí omezuje a svazuje. A moje značka vznikla proto, aby v mém životě bylo něco, co mě naopak osvobozuje, kde já rozhoduji a nikdo mi neříká, co mám dělat. Ale názvem Be Africaine jsem sama sebe zavázala k tomu, abych navěky šila jen z afrických látek.

Jakmile ale cítí...

14.2.2018

1. Budete neobyčejná mezi obyčejnými

U většiny lidí, které přes den člověk potká, to vypadá, jako že na sebe ráno bez rozmyšlení hodili to, co bylo zrovna po ruce: obyčejné džíny, obyčejné triko, obyčejné boty, obyčejnou bundu.... Všechno je tak nějak obyčejné.

Nemám nic proti obyčejnému a jednoduchému oblečení, ale ne nadarmo se takovým věcem v obchodech říká „basic“. Jsou to pouze základní kousky, které by se neměly kombinovat jen samy se sebou, ale je třeba je doladit v kombinaci s něčím výjimečným, abyste i ten obyčejný kousek dostala na vyšší level.

Zkuste zítra ráno začít s jednou obyčejnou věcí a pak jí zkombinujte s nějakou...

2.2.2018

Už jste někdy nechali na fb, v messengeru nebo v e-mailu nějakou zprávu bez odpovědi, i když jste věděli, že správné je na ni odpovědět?

Já jo. A ne jednou. Nějakou dobu jsem to nosila v hlavě („Ježiš, dyť já ještě neodpověděla...“) a možná jsem měla i výčitky, ale ne dost velké, abych nakonec na zprávu odpověděla. Po čase to vyšumělo a život šel dál.

Ale až teď, kdy se v rámci svého byznysu snažím spojit s lidmi, se kterými bych ráda spolupracovala, si uvědomuji, jak je neodpovídání neslušné a smutné, jelikož jsem se ocitla na druhé straně a jsem to já, kdo někdy marně čeká na odpověď, navíc ve věci, která je pro mě velmi důležitá...

12.1.2018

Minulé léto jsem se po hlavě vrhla do podnikání v oblasti fashion průmyslu bez jakýchkoli znalostí, a tak není divu, že se začátek neobešel bez několika fuck-upů. Některé z nich vám dnes prozradím.

1. Nákup látek

Můj první nákup látek byl impulzivní a nepromyšlený. Stála jsem v obchodě s látkami a ze všech stran na mě koukaly všechny možné vzory a já nevěděla, kterou látku vybrat. Navíc jsem ve většině případech neměla nejmenší představu, co z té které látky budu šít. Chtěla jsem vyzkoušet všechny, takže jsem koupila spoustu druhů, ale zároveň od každé látky bylo poměrně málo metrů. Od každého modelu jsem mohla nechat ušít jen pár...

6.10.2017

U pracovních pohovorů jsem o sobě vždy tvrdila, že nekoukám na detaily, ale na věci jako na celek. Ale teď postupně zjišťuji, že jsem puntičkář. Obzvlášť, pokud hodnotím práci někoho jiného a ještě mu za to mám zaplatit své těžce vydělané peníze místo toho, abych za ty stejné peníze jela na dovolenou nebo si užila výbornou večeři v luxusní restauraci.

Z tohoto důvodu jsem musela zcela ukončit spolupráci s jednou ze svých švadlen a druhou jsem si ponechala pouze na šití jednoduchých střihů.

Jsou totiž věci, které lze opravit, ale když vám někdo udělá knoflíkovou dírku na sukni na jiném místě, než jste řekli a ještě její samotné prov...

22.9.2017

Látky s africkými vzory, ve světě nazývané „wax“ (vosk), už zasáhli celý evropský kontinent na západ od nás. Odkud pocházejí? Vyrábějí se v Africe?

Původ látek hledejme v Indonézii, kde se anglickým a holandským kolonizátorům zalíbily jávské batiky, které si s sebou odvezli zpět do Evropy. Holanďané dále zdokonalili způsob výroby a následně začali s těmito látkami v 19. století obchodovat ve svých afrických koloniích.

Díky obchodu v afrických koloniích získaly látky svůj jedinečný design. Mnoho motivů je Afrikou a africkou kulturou inspirováno a některé motivy jsou dodnes v Africe spojovány s významnými životními událostmi.

Ač si vě...

7.9.2017

Občas se setkávám s názorem, že oblečení Be Africaine je krásné ale drahé. Já na to vždy říkám, že drahé rozhodně není, to jen velké nadnárodní řetězce nás naučily, že tričko může stát 150,-.

Jestli jsou 3 tisíce hodně nebo málo, záleží na příběhu, který se za daným oblečením skrývá.

Teď si můžete přečíst příběh šatů Anele, které na mém e-shopu stojí 2 990,-. Je to málo nebo hodně?

Pro látku jsem se vypravila do Francie. Cesta do Francie, ubytování, místní doprava, to vše něco stálo. A kromě peněz mě to stálo nějakou energii a čas.

Látka sama o sobě také nebyla zadarmo. Navíc je v ČR dost exkluzivní, jsem si jistá, že stejnou už tu n...

30.8.2017

Se svou druhou značkou Look Into Map se již nějakou dobu pravidelně účastním pražského Dyzajn marketu u Národního divadla. Jakmile vznikla Be Africaine, bylo hned jasné, že přihlásím obě značky do společného stánku.

Týden po podání přihlášky mi přišla pozitivní odpověď, že moje přihláška byla přijata. Jupí.

Neskutečnou radost však po minutě vystřídalo ještě neskutečnější zklamání, když jsem si přečetla e-mail celý. Přijali pouze Look Into Map, ne Be Africaine.

Zklámání. Vztek. Nepochopení. Takové pocity se ve mně střídaly. Pokud je to místo tak jako tak obsazené, proč je problém tam místo jedné značky mít dvě?

Po první fázi vzteku js...

7.8.2017

Pracuji ve státní správě, ve které jsem si postupně uvědomila, že takhle (rozuměj „v zaměstnání“) život strávit nechci. Zatoužila jsem po svobodě, kterou by mi mohlo přinést podnikání.

Ale v čem? Co mě baví? V čem jsem dobrá? Hledala jsem něco, co mě baví. Vždy jsem se zajímala o hezké oblečení a bavilo mě pečení. A tak jsem nejdříve vyzkoušela sladkou cestu. Začala jsem péct francouzský dezert éclair. Dokonce jsem jela do Paříže, abych se ho naučila dělat správně po francouzsku. Ale nedařilo se a jít na rekvalifikační kurz na cukrařinu se mi nechtělo. Tohle neměla být ta správná cesta.

Zároveň jsem tehdy začala pociťovat, že se...

Please reload

první výtvor

FRESH

ISTIC